ב ,

רק ידידים: המיתוס של ה"פרנדזון"

כי "חברוּת", מסתבר, זו כן מילה גסה

יש הרבה קונספטים בדיוניים שכולם יודעים שלא קיימים: ביגפוט, סנטה קלאוס ובנות גיקיות. היום אני רוצה לדבר על עוד קונספט שלא קיים, למרות שלא חסרים אנשים שמתעקשים על כך שהוא כן. אני מדבר, כמובן, על ה"פרנדזון" (Friend Zone) המפורסם. מכיוון שהביטוי עצמו יחסית חדש, חלקכם אולי תוהים "מה זה פרנדזון לעזאזל?" כדי לענות על כך, הנה הסבר מפי ריאן ריינולדס בסרט בעל השם ההולם רק ידידים:

אז כן, משמעות הביטוי היא מצב שבו רגשות רומנטיים או מיניים של גבר כלפי אישה אינם הדדיים, מה שמציב אותו ב"אזור הידידים". ולפני שתגידו משהו – כן, ייתכנו גם מצבים בהם המגדרים הפוכים או שזה קורה בין שני אנשים מאותו המגדר, אך סטטיסטית אלו לרוב הגברים שנזרקים אל הפרנדזון הנורא על ידי נשים. בשביל המין שאמור להיות המצ'ואיסטי וזה שמדחיק את הרגשות שלו, נראה שלא מעט גברים אוהבים להתלונן ברחבי הרשת כאשר מוטל עליהם העונש האיום הזה.

הביטוי פרנדזון נעשה פופולרי בעקבות פרק מהעונה הראשונה של חברים (כשרוס מפתח רגשות כלפי רייצ'ל) והיה צריך גם למות שם. אבל פעם בכמה זמן הוא מקבל אזכור איפשהו בתרבות הפופולרית וכך נוצר מצב שהוא שגור בפיהם ומקלדותיהם של מיליוני אנשים עד היום. למשל, היה גם פרק של הסדרה סקראבס שבו ג'יי. די., הדמות הראשית, נכשל בלקבל נשיקה מאליוט, בה הוא מאוהב, וממש מדמיין את גירושו אל הפרנדזון. בסרט רק ידידים שכבר הוזכר, ריאן ריינולדס מנסה לפרוץ מאותו אזור זדוני ולכבוש את לבה של איימי סמארט, שבה היה מאוהב מאז הילדות. ב-2013 יצא הסרט אולי בכל זאת בכיכובו של דניאל רדקליף, שכולו עוסק בשאלה "האם גבר ואשה יכולים להיות בחברות אפלטונית מבלי לערב מין ורגשות?" ספוילר (למציאות, לא לסרט) – כן. ורק בשבוע שעבר נטפליקס הוציאו סרט בשם כאשר נפגשנו לראשונה, בו גבר מגלה שהוא מסוגל לחזור בזמן ומנצל את היכולת הזאת כדי לנסות לכבוש את אשת חלומותיו במקום להיות "רק" ידיד שלה. הרבה דברים בקולנוע ובטלוויזיה התקדמו והשתנו בהתאם לזמנים מאז שנות התשעים, אבל מסתבר שלהיות "רק" חברים זה עדיין משהו איום ונורא.

צריך להגיד את זה – הפרנדזון הוא בולשיט. זה קונספט שבסופו של דבר מזיק לשני הצדדים במשוואה – הוא מבסס את ההנחה הרעילה שלפיה ברגע שגברים מפתחים רגשות רומנטיים/מיניים כלפי מישהי, האפשרויות הן או לנסות להגיע לזוגיות ולהצליח (כלומר, הרגשות הדדיים) או להיתקל בדחייה ולחרוץ את גורלה של החברוּת. אני בטוח שלכל אחד שקורא את זה יש חברויות אפלטוניות עם אנשים מהמגדר השני. אז למה ברגע שמישהי לא מחזירה את אותם הרגשות ומעדיפה להישאר בחברות אפלטונית זה מתקבל כמו גזר דין מוות?

התשובה היא כנראה האגו הגברי, שבמקום להודות ב"תבוסה" שלו מעדיף ליצור תרחיש שבו האישה זרקה אותו לבית כלא רגשי דמיוני, והיא בעצם הנבלית בסיפור. נכון, להידחות על-ידי מישהי שפיתחתם רגשות כלפיה זו לא ההרגשה הכי נעימה בעולם. אבל לפני שאתם מתחלים לצעוק "פרנדזון!", תעצרו רגעו ותחשבו על כך שגם היא בן אדם עם רצונות, מחשבות וגורמי משיכה שונים ויכולות להיות לה מאה סיבות שונות לא להימשך אליכם. אם קשרים אפלטוניים באמת היו דבר כה נורא, כולנו היינו מסתובבים רק עם חברים מאותו המין ובני/בנות זוג. ביסקסואלים בכלל היו חסרי חברים לחלוטין, מקוללים לחיות לבד עד שיצליחו לפתח קשר רומנטי או מיני. בפעם האחרונה שבדקתי, זה לא המצב.

עוד קונספט מטופש שלרוב הולך יד ביד עם הפרנדזון הוא זה של "הבחור הנחמד". שמעתי באופן אישי סיפורים מכמה וכמה נשים על גברים שהתחילו איתן והתנהגו כמו ג'נטלמנים לתפארת אך הפכו להיות מאוד גסים ובוטים ברגע שנתקלו בחוסר עניין מצידן. כי זה העניין עם הבחורים ה"נחמדים" – בשבילם, להתנהג כלפי מישהי בכבוד זה לא משהו בסיסי שהייתם מצפים מכל אחד, אלא השקעה אדירה של אנרגיה. ברגע שהם נתקלים בדחייה, נוצרת אצלם תחושה שכל האנרגיה הזאת בוזבזה לשווא ושהם נוצלו כל הזמן הזה, כאילו "גנבו" מהם נחמדות. למעשה, פרנדזון זה שם די אירוני, מכיוון שאם העמדת פנים שאתה ידיד של מישהי רק במטרה להגיע למערכת יחסים מינית/רומנטית ולא קיבלת את זה יפה כשהיא סירבה, לא באמת היית חבר שלה. יותר כמו שמוק עם אג'נדה.

מעבר להיותה מזיקה, הגישה שלפיה נשים חייבות משהו רומנטי/מיני לגברים יכולה לעתים להיות גם קטלנית. בשנת 2014 התרחש פיגוע ירי בקליפורניה שגבה את חייהם של שישה אנשים. המחבל היה אליוט רוג'ר, צעיר בן 22 שהעלה סרטונים לערוץ היוטיוב שלו בימים שלפני הפיגוע. בסרטון האחרון שלו הוא מדבר על הנקמה שהוא הולך להוציא לפועל נגד כל הנשים ש"מנעו ממנו" אהבה, מין וחיבה במשך שנים. אליוט לא ראה נשים בתור בנות אדם, אלא בתור פרסים שצריך לזכות ולהתהדר בהם. כשהוא ראה שלכולם יש את ה"פרסים" האלה פרט לו, הוא החליט להגיב בצורה קיצונית ואגרסיבית. כמובן שהיו לו בעיות נוספות ולא כל אחד שסובל מרגשות נחיתות בגלל נשים יתחיל במסע הרג, אבל קו המחשבה לפיו נשים חייבות לך משהו הוא חולני ומשובש ונפוץ בצורה מטרידה, כפי שיכולה להעיד כל אחת שבילתה קצת באתרי היכרויות. גם אם זה לא מוביל לתוצאות קיצוניות, יש ענן של אי-נוחות ששורה על נשים במרחב הציבורי.

הפרנדזון הוא קונספט אידיוטי שמטיל על אחד הצדדים בקשר אשמה וכעס לא הוגנים, רק בגלל שהוא לא מרגיש כמו הצד השני. מחר, ביום האהבה, קחו רגע לחשוב על כל האנשים שאתם אוהבים באופן אפלטוני ועל כך שהחברוּת שאתם חולקים היא משהו נהדר ולא עונש נוראי. ולסיום, הנה שיר של "ראפר" בן 13 על הפרנדזון. כי מי מבין טוב יותר בנושא מילד שרק התחלף לו הקול?

תגובות

טוען...

תגובות

יישור קו – חורף

ביקורת: יום האהבה