ב ,

ביקורת: עולם היורה: עולם חדש

כל הדינוזאורים בכל מקום כל הזמן

תקציר הפרקים הקודמים:

בשנות התשעים משקיע עשיר בשם ג׳ון האמונד, בעזרת המדען הנרי וו (בי.די. וונג), יצר פארק דינוזאורים. במשך שלושה סרטים ולאורך עשר שנים דברים קרו, אנשים נהרגו והאיים שעליהם התרחשו הסרטים הושמדו. רוב הדינוזאורים נהרגו גם הם והעולם ״חזר לקדמותו״. האנשים החשובים בסיפור מעבר להאמונד הם הארכיאולוג ד"ר אלן גרנט (סם ניל); הפילוסוף ד"ר איאן מלקולם (ג'ף גולדבלום) המתמחה בתורת הכאוס; והפליאובוטנאית ד"ר אלי סאטלר (לורה דרן) שהיו הגיבורים בהרפתקאות הקשורות לפארק המקורי ולשאר ניסיונות החייאת הדינוזאורים. 

22 שנה אחר כך אי הדינוזאורים נפתח מחדש ונקרא ״עולם היורה״, חלק מצוות הפארק הם אוון גריידי (כריס פראט) מאלף הראפטורים וקלייר דירינג (ברייס דאלאס האוורד) מנהלת התפעול. בפארק החדש, המדען הנרי וו הועסק שוב בשל מומחיותו – לא רק שהוא החיה דינוזאורים אלא גם עשה הכלאות גנטיות וייצר יצור חדש בשם "אינדומינוס רקס". הדינוזאורית החדשה כמובן מתפרעת ותוקפת מבקרים, והפארק החדש נסגר גם הוא למבקרים. רוב הדינוזאורים הפעם נשארו בחיים על האי, אך כשהייתה סכנת הכחדה נוספת בשל התפרצות הר געש, קלייר ואוון נסעו להציל את הדינוזאורים, מה שהוביל לזה שהיום בעולם חיים דינוזאורים לצד בני האדם והטכנולוגיה.

כארבע שנים לאחר ההרפתקאה האחרונה שלהם, קלייר ואוון חיים עם מייזי לוקווד (איזבלה סרמון) שמתחילה את גיל ההתבגרות בבקתה ממבודדת ורחוק משאר הצוויליזציה, האנושות מסתדרת עם הדינוזאורים, אך כמו כל מין אחר של חיות יש אנשים שרוצים לחקור אותם, לסחור בהם ולצוד אותם. אחד האנשים הבולטים הוא ד"ר לואיס דודג'סון (קמפבל סקוט), המדען הראשי והבעלים של חברת "ביוסן" שהקימה שמורה בעמק בהרי איטליה בתואנה שהוא חוקר ומגן על דינוזאורים. בפועל מסתבר שהוא עושה ניסויים גנטיים בדינוזאורים וחוטף את מייזי כדי לחקור את ה-DNA שלה (שמיוחד מסיבות פחות קשורות). לאחר שמייזי נחטפת אוון וקלייר יוצאים להחזיר אותה בתת-סרט הראשון שהוא עולם היורה: עולם חדש. במקביל, בסרט השני שקורה על המסך (שבינינו, זה הסרט שהיוצרים כנראה באמת רצו לעשות), ד״ר אלי סטלר מגלה שיש זן חדש מהונדס גנטית של ארבה פרהיסטורי שמשמיד יבולים ברחבי ארה״ב ומאיים על המערכת האקולוגית. לאחר שהיא מקבלת הזמנה מאיאן מלקום שעובד ב"ביוסן" לבקר במעבדות שם, היא מגייסת לעזרתה את אלן גרנט והם נוסעים לאיטליה להוכיח שדודג׳סון אחראי להנדסה של הארבה הזה. 

לאורך הסרט יש שתי חבורות עיקריות: קלייר, אוון וקיילה הטייסת שמביאה את אוון וקלייר לעמק; ובמקביל אלי ואלן שמוצאים את מייזי ומנסים לברוח מהפארק. כמובן שבמערכה השלישית של הסרט כולם מתאחדים, כולל איאן מלקולם, לאורגזמה פרנצ׳ייזית מלאת קרבות דינוזאורים ורפרנסים. החלק השלישי בסרט הוא אולי החלק המוצלח ביותר, אבל הוא מגיע כל כך מאוחר שזה מבאס. המערכה הראשונה היא בעיקר אפילוג ענק ואסיפת כל הדמויות מרחבי העלילה, המערכה השנייה מבולגנת ומשעממת והכול מתנקז כדי לעשות פאן סרביס, שאישית לא הרגשתי ששווה את זה (יש לציין שאיתי הייתה חברה שהרבה יותר בעניין הפרנצ׳ייז ונהנתה מאוד). לטובת הסרט אגיד שהוא באמת מלא בקריצות ורפרנסים למעריצים ולא רק בצורה בוטה. היה לי כיף לזהות ולהבין את הרגעים האלה והיחסים בין שלישיית הגיבורים המקורית, במיוחד לצד חוסר הכימיה המשווע בין כריס פראט וברייס דאלאס האוורד. שלושה סרטים עברו ואין לי שמץ של הבנה למה הם זוג.

הסרט הזה הוא אכן שיפור לטעמי מהסרט הקודם, אבל להיות יותר טוב מסרט מחורבן זה רף מאוד נמוך. אולי הייתי נהנית יותר אם הסרט הזה לא היה באורך של שעתיים וארבעים דקות. בשלב מסוים בסרט מצאתי את עצמי מסתכלת בשעון ומאוכזבת שנשארו לי עוד 40 דקות לצפייה, הותשתי כל כך מהעלילה בסרט הזה שכמעט נרדמתי בסצנת האקשן הגדולה ביותר. וזה לא סתם אקשן, אלא אקשן עם דינוזאורים! ואולי הסרט היה נסבל יותר אם המוזיקה הייתה מכניסה אותי לאווירה, הרי נעימת הנושא של סדרת הסרטים האלה היא מהאיקוניות שיש בקולנוע תודות לג׳ון וויליאמס האגדי, אבל פה מייקל ג'אקינו, דווקא מלחין שנדיר שמאכזב אותי, כתב את אחד הפסקולים הכי נשכחים וחסרי נשמה ששמעתי. לטובת הסרט אציין: דינוזאורים. כחלק מהניסיון לרצות את המעריצים יש בסרט הזה המון המון המון דינוזאורים, כמעט כל דינוזאור שהיה אי פעם על המסך באחד מכל חמשת הסרטים הקודמים, דינוזאורים בכל הגדלים והצורות, מעורבבים מכל מיני תקופות בפרהיסטוריה, והשיא מבחינתי, דינוזאורים עם נוצות!

לסיכום, אני לא חושבת שזה סרט טוב. מבחינה טכנית נטו הוא לא מחזיק מים, ארוך מדי, והדמויות שבאמת מעניינות בו הן הדמויות שלא ראינו 25 שנה – לא נשמע מבטיח. אבל ברגעים שהוא עובד, הוא כיפי. אם אתם חובבי דינוזאורים, יש המון מהם; אם אתם באים לאקשן, יש לא מעט ממנו. אז בשביל בילוי קיץ קליל? כנראה זה הסרט בשבילכם, אפילו אם בקלות הייתי חותכת ממנו שעה, או, לחלופין, בכלל משחררת את פארק היורה 4 ולא טורחת עם הקאסט החדש.

תגובות

טוען...

תגובות

ביקורת: רדופה

קאן נולדתי: שלושה ימים בפסטיבל קאן